Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Trudno dzisiaj wybrać DOBRY kociołek pośród samych „najelpszych” produktów w tej klasie. Wchodzimy do sklepu i mamy przynajmniej 5 marek kotłów, dostajemy ulotkę i praktycznie niczym się nie różnią.

Ogromnym wyznacznikiem jest cena. Wszyscy chcemy kupić produkt najlepszy za jak najlepsze dla nas pieniądze. Będąc zagubionym i zdezinformowanym podejmujemy decyzje które podejmie za nas nasz portfel. Warto jednak się troszkę bardziej nad tym zastanowić

Przeanalizujmy produkcję kotłów automatycznych na paliwa stałe i spróbujmy ustalić skąd się bierze taka a nie inna cena.

co wchodzi w skład ceny kotła którą finalny klient płaci:

– pracownik i to nie jeden. Biuro, hala produkcyjna, księgowość, logidtyka, marketing, szef który to wszystko trzyma w kupie, magazyn, kierowcy i jeszcze może kilka działów.
– koszt materiałów: blacha, stal, izolacja, wycięcie obudowy, spawy itd.
– energia gaz prąd woda ogrzewanie
– koszt komponentów, sterowników, motoreduktora, wentylatora itd.
– dystrybucja: lepiej zapłacić nieco więcej ale mieć opiekę obok
Twojego domu, niżeli kupić dobry kocioł u producenta 400 km dalej.
– inwestowanie w rozwój i badania, nowe technologie i maszyny
– serwis
– utrzymanie budynków magazynowych biurowych produkcyjnych

i wiele innych mniejszych czynników które można by było tutaj wypsiać.

Jeśli już sobie usiwadomiliśmy mniej więcej gdzie się pojawił koszt kotła, zastanówmy się nad tym, że wybierając opcje najtańszą, producent na czymś oszczędza np.:

– jakosć komponentów np. foto komórka kupiona w chinach a zrobiona w Danii, sterownik zrobiony u sprawdzonego dostawcy czy u „Zenka” w garażu.
– jeden pracownik który pracuje po 16h dziennie przy spawaniu kotłów
– obsłuda posprzedażowa i serwis kotła, zapłacisz więcej ale jak coś się stanie producent błyskawicznie rozwiąże Twój problem ze wstydem na twarzy.
– jakiś pracownik zarobi mniej, jak zarobi mniej to kupi 2 bułki a nie 4, samochód sprowadzany bity niżeli nowy z salonu itd. tworzy się koło zamknięte.

Dlatego zanik kupisz czy wybierzesz kocioł, niech głównym czynnik będą:

– informacje o producencie danego wyrobu.

– gdzie jest najbliższy serwis danego produktu.

– czy sprzedawca u którego kupujesz dany produkt jest tylko sprzedawcą tego produktu, czy jest bardziej powiązany z producentem którym handluje. Szkolenia

– kontakty trzeba pielęgnować im więcej dany sklep posiada towaru tym więcej haosu tym mniejszy przepływ informacji, mniej możliwości załatwienia czegoś.

– czy dany dystrybutor ma swoich instalatorów, jeśli tak to sprawdz jego referencje. Instalator ktory jest dostepny od godzny 7.00 rana do wieczora, który posiada sprzęt i samochód do tego przystosowany, który pochwali sie zdjeciami instalacji jest lepszy niżeli „Henryk” który ciuła sobie po pracy.

– czy wystawia faktury, zapałcisz podatek ale masz wszystko udokumentowane. Nawet gdy dystrybutor zwinie swoją działalność z dokumentem u producenta więcej wywalczysz.

 

Wszyscy dzisiaj liczymy się z pieniądzem. Zastanówmy się jednak trochę bardziej przy wyborze kotła i nakarmmy się informacjami sami.

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s